ترفندهای اتوکد ۵: با یک بلوک MINSERT شده بدون نام چه کنیم؟

چند هفته قبل دوستی در یکی از کامنت‌ها توضیح داده بود که فایلی حاوی چند صد بلوک مبلمان برای نقشه‌های معماری دارد که همه با هم به یک بلوک بزرگ‌تر تبدیل شده‌اند. مشکل این بود که این بلوک بزرگ‌تر قابل EXPLODE نبود که بشود از اشیاء داخل آن برای سایر ترسیم‌ها استفاده کرد.

حدس اولیه من این بود که یا هنگام ساخت این بلوک بزرگ‌تر گزینه Allow Exploding غیرفعال شده است. در واقع مانند تصویر زیر، تیک این گزینه برداشته شده است. در صورتی که بلوکی به این شکل ساخته شده باشد می‌توان با استفاده از Block Editor و پالت Properties قابلیت EXPLODE را دوباره به بلوک برگرداند.

غیرفعال کردن این گزینه، امکان EXPLODE بلوک‌ها را از بین می‌برد

حدس دوم هم این بود که بلوک با دستور MINSERT داخل ترسیم درج شده است که در این صورت هم ذاتاً و بنا بر ساز و کار داخلی اتوکد قابل EXPLODE نیست. اما پاسخ دادن به این کامنت و رد و بدل کردن یکی دو ایمیل مشخص کرد که این بلوک علاوه بر این‌که MINSERT شده است، به شیوه‌ای تبدیل به یک بلوک بدون نام (بلوک‌هایی که با *U یا *X شروع می‌شوند) شده است و به هیچ شکلی قابل دسترسی و EXPLODE نیست.

به این ترتیب تنها راه باقیمانده استفاده از پالت Design Center و دسترسی مستقیم به بلوک‌های اصلی مبلمان در فایل ترسیمی بود. شیوه این کار را به همراه تمام توضیحات اولیه می‌توانید در این ویدیو ببینید. این ویدیو از کانال معمارافزار در آپارات بارگذاری شده است. این ویدیو را می‌توانید در کانال یوتیوب معمارافزار هم ببینید یا آن را مستقیما از این آدرس دانلود کنید.اگر فرصت یا حوصله دیدن ویدیو را هم ندارید، خلاصه داستان به این شکل است که باید فایل حاوی بلوک‌های مبلمان و فایلی که ترسیم اصلی را در آن انجام داده‌اید کنار هم باز کنید. پس از آن در فایل ترسیم اصلی پالت Design Center را (با ترکیب کلیدهای CTRL+2) باز کنید و به سراغ برگه Open Drawings بروید و از فهرست درختی زیر نام فایل بلوک‌های مبلمان گزینه Blocks را انتخاب کنید.

بعد از زمانی نسبتا طولانی (حتی تا ۵ دقیقه) تصویر کلیه بلوک‌های موجود در فایل را در قسمت سمت راست پالت Design Center خواهید دید. حالا کافی است هر بلوکی را که می‌خواهید به داخل ترسیم خودتان کشیده و رها کنید.

4 thoughts on “ترفندهای اتوکد ۵: با یک بلوک MINSERT شده بدون نام چه کنیم؟

 • 1399-01-18 در t 08:04
  Permalink

  تشکر از مطلبتون منم بسیار استفاده کردم

  پاسخ دادن
 • 1399-05-18 در t 13:39
  Permalink

  ممنون از شما که بر عکس منبع فایل به رایگان این اطلاعات را در اختیارمان قرار دادید.

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.