معماری

هفت بنای مذهبی مدرن: معرفی

هر مذهب و آیینی سنت‌ها، نمادها و مقدسات خاص خودش را دارد که نتیجه آن‌ها مجموعه مشخصی از قوانین است که شیوه طراحی و ساخت مکان‌های عبادی آن مذهب را مشخص می‌کند. به این ترتیب طراحی یک مسجد، کلیسا، معبد یا هر بنای مذهبی دیگر درواقع تلاشی است برای استفاده از عناصر مدرن در عین صادق بودن با سنت‌های تاریخی و معماری دین و مذهب مربوط به آن.

viikki
Viikki Church

در این مجموعه پست‌ها که منبع آن‌ها سایت arcspace.com است، هفت مورد از بناهای مذهبی مدرن را معرفی خواهیم کرد. از میان آن‌ها Church of Seed اثر O Studio و Viikki Church اثر جذاب JKMM Architects نمونه‌های مدرن‌تری به شمار می‌آیند که با هوشمندی تمام عناصر مدرن معماری را با سنت‌ها مذهبی تلفیق کرده‌اند.

Church Of Seed

کلیسای Senhora da Boa Noa اثر نمادین Roseta Vaz Monterio Arquitectos و همین‌طور Santa Maria Church اثر آلوارو سیزا نمونه‌های مدرنی هستند که با ایجاد میدان‌های جدید با فضای شهری اطرافشان ترکیب شده‌اند.

Santa Maria Church
Santa Maria Church

علاوه بر این‌ها کلیسای Senhora da Boa Noa یک مرکز ارتباطات، یک مدرسه ابتدایی و یک آدیتوریوم را نیز در اطراف یک حیاط با هم ترکیب کرده است.

Senhora da Boa Nova
Senhora da Boa Nova

پیتر زومتور (Peter Zumthor) توانسته است با Brother Claus Field Chapel توازنی میان انطباق با سنت‌ها و نوسازی آن‌ها برقرار نماید و خصوصیات فضایی منحصر بفردی را بوسیله تکنیک‌های نوآورانه و در عین حال ریشه‌دار خلق کند.

 Brother Claus Church
Brother Claus Church

در ادامه این مجموعه، این پنج مورد را به همراه دو ساختمان دیگر معرفی خواهم کرد.


قسمت اول: کلیسای دانه (Church of Seed)

قسمت دوم: معبد برادر کلاوس (Brother Claus field Chapel)

قسمت سوم: کلیسای بانوی خوش خبر (Senhora da Boa Nova)

قسمت چهارم: کلیسای مورتنزراد (Mortensrud Church)

قسمت پنجم: کلیسای سانتا ماریا (Santa Maria Church)

قسمت ششم: کلیسای ویک‌کی (Viikki Church)

قسمت هفتم: کلیسای سال بخشایش (Jubilee Church)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *