معرفی بنامعماریمقالات

هفت بنای مذهبی مدرن (قسمت ششم): Viikki Church

در قسمت ششم این مجموعه به سراغ کلیسایی در نزدیکی هلسینکی در فنلاند می‌رویم. آن هم در ناحیه‌ای به نام ویک‌کی (Viikki) که به واسطه زیبایی‌های طبیعی بسیار مشهور است. کلیسای ویک‌کی در واقع هسته اصلی برنامه‌ای است که از طرف JKMM Architects برای ویک‌کی پیشنهاد شده است. خواسته اصلی کارفرما این بود که جانشینی برای کلیساهای سنتی چوبی فنلاند که قدمتی طولانی نیز دارند، طراحی شود. همچنین در این طرح ملاحظات اکولوژیکی و معماری پایدار (در ارتباط با کل ناحیه ویک‌کی) نیز باید در نظر گرفته می‌شد.

Viikki

این بنا از ترکیب قطعات پیش‌ساخته تولید شده در کارخانه ایجاد شده است. این اثر به خوبی شیوه‌های قدیمی ساخت‌وساز را با شیوه‌های نوین. سطوح پیچیده را با سطوحی که با خشونت تمام بریده و قطع شده‌اند، مکان را با هدف بنا و میرایی را با ابدیت ترکیب کرده است.

Viikki-10

بدنه زمخت و خاکستری رنگ بنا با تخته‌کوبی‌هایی شیبدار (که برای دفع آب باران شیبدار نصب شده‌اند) پوشیده شده است.

Viikki-11

دیوارهای خارجی بنا از قطعاتی عایق‌کاری شده تشکیل شده‌اند که به ستون‌ها متصل می‌شوند و پنل‌های سقفی هم بام بنا را به وجود آورده‌اند. عناصر آکوستیک سقف کاذب هم از روکش‌های چوبی پرس شده ساخته شده‌اند.

Viikki-4

دید معمار پروژه این بوده است که فضایی بسازد که گویی آن را با مغار از دل جنگل تراشیده‌اند. این نگاه در صحن اصلی کلیسا که بیرون‌زدگی‌ها فرمی شبیه گروه درختان را تداعی می‌کنند تحقق یافته است و بنا را به جزیی محیط پر دار و درخت اطراف آن تبدیل می‌کند.

Viikin kirkko Helsinki 11.2005 © Kimmo Räisänen

پوشش چوبی داخلی فضاها با ترکیباتی قلیایی شسته و پرداخت شده است که تمیزکاری آن‌ها را ساده می‌کند.

Viikki-6

معماری و نورپردازی داخلی هم توسط معمار پروژه به گونه‌ای طراحی شده است که با فعالیت‌های جاری در کلیسا همخوان باشد.

Viikki-5

فضای محراب هم از پوشش کنده‌کاری شده چوب صنوبر ایجاد شده است تا با این تضاد مصالح در میان سایر قسمت‌های کلیسا خودنمایی کند.

Viikki-12

گروه معماری JKMM Architects درباره این بنا می‌گوید:

«معماری این بنا می‌خواست تاثیر جنگل‌های فنلاند؛ یعنی تقدس و طبیعت اصیل آن‌ها، را به نمایش بگذارد. مجموعه تیر و ستون‌های چوبی فشرده ساختارهایی هستند که حاصل تفکر معماری هستند. ایده سازه‌ای بنا در واقع تعیین‌کننده همه چیزهای دیگر است. همچنین جزییات دیوارهای خارجی نیز بخ خودی خود نشانگر کانسپت اصلی طراحی است. هدف کلی ایجاد اتمسفری تمام چوبی بوده است که معنوی و متعالی باشد.»

Viikki-2
پرسپکتیو داخلی صحن کلیسا
Viikki-8
پلان طبقه همکف بنا
Viikki-9
برشی از بنا
Viikki-7
نمای بیرونی

مساحت سایت: ۳۴۱۱ متر مربع

مساحت بنای ساخته شده: ۱۵۶۶ متر مربع

معمار: JKMM Architects

منبع(+)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *