آموزش

شوخی‌های آرشیکد شماره ۱

ArchiCAD با تلفظ درست آرکی‌کد یا آن‌طور که در ایران معمول است آرشیکد، یکی از قدیمی‌ترین و کامل‌ترین نرم‌افزارهای BIM یا ساخت مدل اطلاعاتی ساختمان است که البته این‌روزها با رواج Revit (آن هم با پشتیبانی غولی مثل Autodesk) کم و بیش در حال فراموش شدن است. مدت‌ها بود که می‌خواستم این دو نرم‌افزار را با هم مقایسه کنم و برتری‌های هر کدام را (البته با کمی جانبداری از آرشیکد) توضیح بدهم اما فرصت مناسبی برای این کار پیدا نمی‌کردم.

به هر حال اخیرا نسخه آخر (۱۹) آرشیکد را از یکی از سایت‌های دانلود ایرانی گرفتم و آپدیت و کرک و همه چیز به خوبی کار کرد. در اینترنت ویژگی‌های تازه این نسخه را جست‌وجو می‌کردم که به تعدادی از Easter Eggهای آرشیکد برخوردم و بد ندیدم که آن‌ها را این‌جا در قالب چند پست معرفی کنم. اگر نمی‌دانید Easter Egg چیست این توضیح را بخوانید و به عنوان نمونه در مرورگر کروم سایت گوگل را باز کنید و عبارت «z or r twice» را جست‌وجو کنید. (البته بدون گیومه‌ها)

بازی Tic-Tac-Toe در آرشیکد

از طراحی و کار فکری معماری خسته شده‌اید؟ می‌خواهید در محیط آرشیکد کمی تفریح کنید؟ در یکی از پلان‌های پروژه‌ای که دارید، سراغ ابزار Object بروید و صندلی مدل Armchair 01 19 را انتخاب کنید. حالا کافیست یکی از ابعاد آن را روی 3000 تنظیم کنید تا تبدیل به یک صفحه بازی Tic-Tac-Toe با همان XO شود.

ArchiCAD-Easter-Egg-1-1

حالا آن را در پکی از پلان‌ها بگذارید و مشغول بازی با همکاران شوید! برای بازی باید صفحه بازی را انتخاب کنید تا گیره‌های ویرایش ظاهر شوند. روی هر گیره که کلیک کنید، بسته به نوبت X یا O ظاهر می‌شود و البته برنده را هم تشخیص می‌دهد.

ArchiCAD-Easter-Egg-1-2

البته متاسفانه در محیط سه‌بعدی نمی‌توانید بازی کنید و یک صندلی دفرمه خواهید دید.

ArchiCAD-Easter-Egg-1-3

امیدوارم از این بازی لذت ببرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *