از بین بردن بلیپ‌ها و کمی عمیق‌تر

احتمالا اگر شما هم به صورت حرفه‌ای (که این‌جا منظورم طولانی مدت است) با اتوکد کار کرده باشید، با علامت‌های به‌علاوه شکل مزاحمی که Blip نامیده می‌شوند آشنا هستید. این علامت‌ها که غالبا با اجرای برنامه‌های لیسپ مختلف ظاهر می‌شوند و دیگر ول‌کن شما نیستند، با یک دستور regen یا حتی یک pan یا zoom ساده از بین می‌روند. اما صرف فعال بودن‌شان گاهی حرص آدم را در می‌آورد.

Blips

در نسخه‌های قدیمی اتوکد به سادگی دستور blipmode را اجرا می‌کردیم و با انتخاب زیردستور Off از شر به‌علاوه‌ها راحت می‌شدیم. اما در نسخه‌های جدید (حداقل ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ که شخصا امتحان کرده‌ام) این دستورات دیگر کار نمی‌کنند. درواقع وقتی blipmode را تایپ می‌کنید، با پیغامی روبرو می‌شوید که اعلام می‌کند اتوکد چنین دستوری را نمی‌شناسد. در این شرایط می‌توانید از

.blipmode    یا   ._blipmode

استفاده کنید. به این ترتیب با افزوده شدن یک “.” یا یک “_” یا هر دو، دستور گم شده به راحتی پیدا شده و شما از شر بلیپ‌ها خلاص می‌شوید. اما چرا؟؟

پوسته‌های یک دستور

اصل داستان این است که دستورات اتوکد می‌توانند نسخه‌های متفاوتی داشته باشند. هسته اصلی اتوکد یک دستور اولیه مانند LINE را تعریف می‌کند. اگر استفاده‌کننده از نسخه‌ای با زبانی غیر از انگلیسی استفاده کند، Language Pack یا بسته زبان یک دستور با املا و پیغام‌های متفاوت برای کشیدن خط ایجاد می‌کند. به عبارتی دستور اصلی را در لفافه‌ای به زبان مورد نظر کاربر می‌پیچد. حال اگر کاربر به شیوه‌ای (مثلا برنامه‌های لیسپ) تغییر جدیدی در دستور LINE به وجود آورد، لایه‌ای دیگر به دور دستور اصلی کشیده می‌شود. حال در برخی موارد ممکن است این لایه‌ها با هم تداخل کرده یا حتی دستوراصلی را غیرفعال کنند. در این صورت شما می‌توانید از پیشوندهای دستورات برای رسیدن به دستور اصلی استفاده کنید.

پیشوندهای دستورات اتوکد

اول : زیرخط “_”

افزودن زیر خط به دستورات باعث می‌شود که اتوکد از نسخه ترجمه شده دستور صرف‌نظر کرده و نسخه اصلی انگلیسی را اجرا کند. به عنوان مثال LINE_ همواره نسخه انگلیسی دستور line را با پیغام‌های انگلیسی اجرا می‌کند.

دوم: نقطه “.”

افزودن نقطه به ابتدای یک دستور باعث می‌شود که اتوکد از شخصی‌سازی‌های انجام‌شده توسط کاربر روی دستور صرف‌نظر کند. مثلا اگر کاربر دستور offset را با لیسپ به گونه‌ای تغییر داده باشد که کپی را در دو طرف شیی ایجاد کند، با افزودن نقطه و تایپ OFFSET. دستور اصلی و آشنای offset به همان شیوه معمول اجرا خواهد شد.

سوم: منفی “-“

در نهایت افزودن منفی به ابتدای دستورات باعث می‌شود که به جای نسخه گرافیکی، نسخه متنی و خط فرمانی دستور اجرا شود. مثلا تایپ BLOCK- باعث می‌شود که دستور بلوک تمام اطلاعات مورد نیازش را در خط فرمان بپرسد و پنجره‌ای نشان داده نشود. این کار به خصوص به درد کسانی می‌خورد که قصد نوشتن اسکریپت‌ها (فایل‌های scr) یا برنامه‌های لیسپ را دارند.

LAYER-command


اگر مطالب «معمارافزار» به نظرتان مفید بوده است، مشترک ایمیلی ما شوید. به این ترتیب خبر انتشار آخرین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت خواهید کرد. مطمئن باشید برای‌تان اسپم نمی‌فرستیم.

[subscribe2]


18 thoughts on “از بین بردن بلیپ‌ها و کمی عمیق‌تر

 • 1393/03/24 at 19:40
  Permalink

  سلام ممنون از بابت راهنماییتون خیلی به دردم خورد من با اتوکد 2014 کار میکنم و دستور blipmode رو نمیتونستم اجرا کنم با راهنمایی شما مشکلم حل شد.

  Reply
 • 1393/04/15 at 15:26
  Permalink

  اقا مرسی بسیار کمک بزرگی کردی پاینده باشی

  Reply
 • 1394/10/15 at 21:30
  Permalink

  خدا خیرتون بده من چند وقته درگیر این دستور بودم

  Reply
 • 1395/03/19 at 11:43
  Permalink

  عالیییییییییییییییییییییی اعصابم رو خورد کرده بود و هر چی میگشتم راهشو پیدا نمیکردم توی سایت های دیگه.ممنوووووون.

  Reply
 • 1395/03/21 at 15:29
  Permalink

  با سلام واحترااام ویژه.
  ممنونم از کمک بزرگت.عالی بود.عالــــــــــــــــــی…

  Reply
 • 1395/07/07 at 21:57
  Permalink

  خیلی ممنون. خیلی به دردم خورد . دستتون درد نکنه

  Reply
 • 1395/07/10 at 07:41
  Permalink

  میگن بیلی واسه قلب خوبه بزارین باشه!!!

  Reply
 • 1395/10/03 at 04:15
  Permalink

  بر خود لازم می دانم که از جنابعالی بسیار تشکر کنم. واقعا سپاس

  Reply
 • 1395/11/12 at 02:24
  Permalink

  مرررررررسیی

  Reply
 • 1396/04/30 at 16:25
  Permalink

  خدا خیرت بده :)))

  Reply
 • 1396/08/03 at 20:48
  Permalink

  آقا بی نهایت ممنون

  Reply
 • 1396/08/05 at 23:59
  Permalink

  تشکر وسپاس فراوان بابت مطلالب خوبتون.
  بسیا مفید وکارامد بود.

  Reply
 • 1396/09/11 at 11:11
  Permalink

  عالی بود . موفق باشید

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.