آموزشمقالاتنرم‌افزار

سریع‌ترین راه ساخت یک بلوک

حتما می‌دونید که توی انوکد برای ساخت بلوک باید از دستور Block با مخفف B استفاده کرد. اما اگر بخوایم این کار رو خیلی سریع‌تر انجام بدیم یه راه دیگه هم وجود داره. مثلا می‌خواین یه صندلی رو بلوک کنید. اول ترسیمش کنید. به یه چیزی مثل این شکل می‌رسید:

بلوک را بکشیدحالا کل شکل رو بدون هیچ دستوری انتخاب کنید. در این صورت باید گیره‌های آبی رنگ ویرایش شیی ظاهر بشن. درست مثل این یکی شکل:

انتخاب کنیدبعد ماوس رو ببرید روی نقطه‌ای که می‌خواید نقطه درج (Insertion Point) بلوک باشه. اونجا کلیک راست کنید و اونقدر کلید ماوس رو پایین نگهدارید که به نشانگر ماوس به چنین شکلی در بیاد:

حالا در حالی که هنوز کلید رو پایین نگه داشتین، کل شکل رو بکشید ببرید یه جای خالی صفحه و کلید رو رها کنید. یک منوی ساده با چهارتا گزینه ظاهر می‌شه. از بین اون‌ها، مثل شکل زیر گزینه Paste as Block رو انتخاب کنید.

بچسبانیدالان شکل بلوک شده. ولی با یک اسم تصادفی به دلخواه اتوکد. برای درست کردن این مورد هم می‌تونید از دستور Rename با مخفف REN استفاده کنید و اسم بلوک رو تغییر بدید. درست مثل این تصویر:

تغییر نامبه این ترتیب بلوک شما آماده است. البته این روش ساده و آسون، یه کمبودهایی هم داره. مثلا واحد ترسیم، اجازه Explode و یا تنظیمات Uniform Scale رو نمی‌تونید براش اعمال کنید. من این مطلب رو اینجا خوندم.

One thought on “سریع‌ترین راه ساخت یک بلوک

  • سلام جناب مهندس
    بنده برای ساخت سریع بلوک از کلید های میانبر ویندوز استفتده میکنم
    به این صورت که در مرحله اول موضوع مورد نظر را انتخاب و با استفاده از کلید های کنترل + سی آنها را به کلیپ برد انتقال داده و سپس در مرحله دوم با فشردن کلیدهای کنترل + شیفت + وی و زدن کلید سمت چپ موس در صفحه اتوکد یک کپی از شکل انتخاب شده بصورت بلوک در صفحه درج می گردد.

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *