معرفی بنامعماریمقالات

هفت بنای مذهبی مدرن (قسمت سوم): Senhora da Boa Nova

در قسمت سوم این مجموعه پست‌ها به «کلیسای بانوی خوش‌خبر» در استوریل (Estoril) پرتغال می‌رسیم.

سایت این بنا در یکی از آخرین محله‌های فقیرنشین شهر استوریل قرار دارد، جایی که به «آخر دنیا» معروف شده است. در حاشیه‌های شهری که در شرق و جنوب این بنا قرار دارند هیچ بنا یا محل شاخصی وجود ندارد و در غرب آن هم دره‌ای عمیق تا دوردست‌ها کشیده شده است.

boaNova_2

boaNova_3

برای نجات این سایت از دهه‌ها سابقه ناخوشایند، از معماران خواسته شد تا هویتی جدید برای این محدوده خلق کنند. از آن‌جا که کل محدوده‌های اطراف فاقد هرگونه عنصر شاخصی بود، معماران تصمیم گرفتند که برج ناقوس کلیسا را زمینه شهری موجود به یک المان شاخص تبدیل کنند.

SenhoraDaBoaNova

یک برنامه چند منظوره شامل یک کلیسا، یک مرکز اجتماعات، یک مدرسه ابتدایی و یک تالار سخنرانی در اطراف یک حیاط چیده شدند. این حیاط به سمت مناظر دره موجود باز بود و با فضاهای عمومی شهر ارتباط داشت.

boaNova_4

boaNova_6

boaNova_7

طراح این مجموعه یعنی Roseta Vaz Monteiro Arquitectos می‌گوید:

«ما معتقدیم که طراحی یک مکان مقدس در واقع حول این محور می‌گردد که بتوانیم برتری فضاهای خالی را به تصویر بکشد. در طی فرآیند توسعه پروژه عنصر کلیدی مفهومی ما دو فضای خالی بود: حیاط یعنی جایی که افراد می‌توانند با هم ملاقات کنند و صحن اصلی کلیسا یعنی مکانی مقدس که تجسم‌بخش چیزی است که قابل تجسم نیست. ما می‌خواستیم این صحن اصلی درونگرا، بی‌نهایت و غیرقابل تجسم باشد. برای رسیدن به چنین منظوری ما از راه‌هایی که کارهای برنینی، پیرانسی و راشل وایت‌رید پیش پای‌مان می‌گذاشت استفاده کردیم.»

boaNova_8

boaNova_9

boaNova_10

درنهایت کلیسا در یک پلان بیضوی شکل جای داده شده است که حسی دینامیک از مقیاس را ایجاد می‌کند و بوسیله یک گنبد داخلی پوشانده شده تا به این ترتیب تمایز میان دیوار و سقف از میان رفته و فضای داخلی یکدستی ایجاد شود.

boaNova_11

پنجره‌های عمیق نور غیرمستقیم را وارد فضا کرده و انگار فضاهای شهری اطراف را از صحن کلیسا دور می‌کنند و «پایان دنیا» اکنون با نام «بانوی خوش خبر» یا Senhora da Boa Nova شناخته می‌شود.

boaNova_12
اسکیس
boaNova_13
اسکیس
boaNova_14
سایت پلان
boaNova_15
نمای شمالی
boaNova_16
نمای غربی
boaNova_17
نمای شرقی
boaNova_18
نمای جنوبی

مساحت سایت: ۱۴۵۰۰ متر مربع

زیربنا: ۱۲۰۰۰ مترمربع

طراحی: فیلیپا روزتا، فرانسیسکو واز مونتریو از Roseta Vaz Monterio Architectos

عکاسی: جواو مورگادو

منبع (+)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *