معرفی بنامعماریمقالات

هفت بنای مذهبی مدرن (قسمت پنجم): Santa Maria Church

کلیسایی که در قسمت پنجم این مجموعه معرفی می‌کنیم، توسط معمار مشهور آلوارو سیزا طراحی شده است.

کلیسای سانتا ماریا در مارکو دو کاناوزز (Marco de Canavezes) در واقع بخشی از یک مجموعه بزرگ‌تر است که به همراه یک مرکز گردهم‌آیی یک میدان شهری کوچک را ایجاد می‌کنند. سپردن این کار به آلوارو سیزا در اصل تصمیم شخصی اسقف این ناحیه یعنی پدر نونو هیگینو بود و خود او نیز سرمایه لازم برای این پروژه را تامین کرد.

طرح پیشنهادی سیزا که کلیسا (با آن مقیاس عظیمش) نقش اصلی را در آن بازی می‌کند، این اطمینان را به وجود خواهد آورد که سایر بناها نیز در انطباق با این مقیاس موجود در آن ناحیه ساخته خواهند شد.

Santa-Maria-2

دسترسی به سکوی مرتفع کلیسا از طریق یک رمپ در شرق یا از طریق سه بازوی پله عریض در غرب مجموعه امکان‌پذیر است و دو پاگردی که در میان این سه بازو قرار دارند، بر چیدمان خیابان‌های شهر منطبق شده‌اند. البته معبد آسایش (Chapel of Rest) یک دسترسی مستقیم هم از زمین‌های مجاور دارد.

نمای روبروی کلیسا (با ابعاد ۱۷.۵ در ۱۷.۵ متر) به سه بخش تقسیم شده که طرفین آن (همانند دو برج) پیش آمده‌اند. درهای استیل فعلی با ارتفاع 10 متر به زودی با درهای برنزی تعویض خواهند شد.

Santa-Maria-1

یکی از این برج‌ها محل انجام مراسم غسل تعمید است و داخل آن تا بالاترین قسمت کاملا با کاشی‌هایی که در همان محل ساخته می‌شوند پوشانده شده. حوض ساده و سنگی غسل تعمید که در وسط این برج قرار گرفته است، از طریق پنجره‌ای که در این برج تعبیه شده دیده می‌شود.

Santa-Maria-6

شما می‌توانید از طریق درهای شیشه‌ای وارد برج دیگر شوید که به عنوان یک لابی و ورودی در روزهای سرد زمستانی عمل می‌کند. همچنین با راه‌پله‌ای به محل ارگ و ناقوس کلیسا راه دارد.

پلان کلی کلیسا مربعی به ابعاد ۳۰ متر در ۱۶.۵ متر است که ۱۶.۵ متر هم ارتفاع دارد. ورودی این سالن از جنوب غربی است و محراب آن درست در نقطه مقابل قرار دارد. راهروی مرکزی کلیسا ۳ متر عرض دارد و در هر طرف آن ۴۰۰ صندلی چوبی که توسط خود سیزا طراحی شده‌اند، چیده شده است. محراب هم یک بلوک مرمری یک تکه است که آن هم توسط خود سیزا طراحی شده است.

Santa-Maria-3

نور طبیعی از طریق سه بازشو بزرگ که در دیوار منحنی انتهای شمال غربی و در زیر سقف ایجاد شده‌اند وارد فضا می‌شود. البته یک بازشو افقی هم در امتداد دیوار جنوب شرقی و در ارتفاع پایین قرار دارد که منظره کوه‌های اطراف را قاب می‌کند.

Santa-Maria-7

مصالح به کار رفته در این بنا هم مصالح معمول مورد استفاده سیزا هستند. بتن مسلح سفیدرنگ برای دیوارهای بیرونی و اندود گچ برای دیوارهای داخلی. در هر قسمتی هم که جریان آب وجود داشته است از کاشی یا سنگ مرمر استفاده شده است. کف‌ها از جنس چوب یا مرمر و گرانیت هستند و سقف با ورق‌های گالوانیزه پوشانده شده است. و البته امضای سیزا را روی هر جزییات کوچکی می‌توانید ببینید.

Santa-Maria-8

و در نهایت این که تمام این تصاویر یا ارایه‌های گرافیکی نمی‌توانند حس حضور در این مکان را (به خصوص با مقیاس عظیم آن) به طور کامل منتقل کنند، اما در ادامه می‌توانید تعدادی از کروکی‌های مربوط به بنا را (البته با کیفیت پایین) ببینید.

Santa-Maria-Sketch-3

Santa-Maria-Sketch-1

Santa-Maria-Sketch-2


مساحت سایت: 5470 مترمربع

کل زیربنا: 3477 مترمربع

معماران: آلوارو سیزا به همراهی Architect Rolando Torgo

منبع (+)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *