مقالاتنرم‌افزار

چگونه برای کار با AutoCAD کیبرد انتخاب کنیم

به احتمال زیاد شما هم قبول دارید که یکی از نشانه‌های حرفه‌ای‌ها در بین کسانی که با اتوکد سروکار دارند، میزان و سرعت کارشان با صفحه‌کلید یا همان کیبرد است. اگر دستورهای نرم‌افزاری مثل اتوکد را با فرآیندهای ساخت ساختمان معادل بگیریم، سیستم کامپیوتری که نرم‌افزار را اجرا می‌کند حکم ابزار کار ساختمانی را خواهد داشت. مسلم است که ابزار خوب لزوما به معنای ساخت ساختمان خوب نیست. اما اگر خوب ساختمان می‌سازید، به یقین ابزار خوب می‌تواند کارایی شما و لذت‌تان از کاری که می‌کنید را به شدت بالاتر ببرد.

در این نوشته به نسبت طولانی سعی می‌کنم اصلی‌ترین بایدها و نبایدهای انتخاب یک کیبرد مناسب برای کار با اتوکد را توضیح دهم.

کیبردهایی که حتی نباید به آن‌ها نزدیک شوید

پیش از آن‌که بگویم چه کیبردهایی برای کار با اتوکد مناسب هستند، بهتر است بگویم چه کیبردهایی اصلا به درد کار ما نمی‌خورند. این‌ها کیبردهایی هستند که حتی باید از پذیرفتن آن‌ها به عنوان هدیه هم خودداری کنید!

۱- کیبردهایی که به جای کلید CTRL کلید Fn دارند

این‌ها اولین نوع کیبردهای خطرناک هستند. قرار بر این است که شما با نگه داشتن این کلید و فشردن کلیدهای F1 تا F12 بتوانید کارهای متفاوتی از کم و زیاد کردن صدا یا قطع و پخش موسیقی را انجام دهید. اما در عمل این کیبردها باعث می‌شوند که در هر بار Copy و Paste کردن فایل در ویندوز یا انتقال اشیاء از ترسیمی به ترسیم دیگر یا اجرای Open و Save به یاد اقوام سازنده کیبرد بیفتید.

fn-key-replaces-CTRL

گرچه چنین چینش آزاردهنده‌ای غالبا در لپ‌تاپ‌ها یا کیبردهای کوچک و فشرده دیده می‌شود، اما دقیقا به خاطر دارم در شرکتی که دو سال پیش در آن کار می‌کردم، یکی دو تا از این کیبردها وجود داشت و همه بچه‌های آتلیه از آن‌ها فراری بودند. البته توجه کنید که مشکل وجود کلید Fn نیست بلکه موقعیت نامناسب آن است. همین کلید Fn با چینش زیر هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

fn-key-in-right-place

۲- کلیدهای تابعی را به چیزهای مهملی مثل مالتی‌مدیا وصل کرده‌اند

این‌ها دسته دوم کیبردهای آزاردهنده هستند. گرچه دردسرشان مانند سری قبلی نیست، اما مشکلات خاص خودشان را دارند. در این کیبردها، کلیدهای F1 تا F12 به صورت پیش‌فرض به کارهای مالتی‌مدیا اختصاص داده شده‌اند. در این کیبردها به جای کلید Fn شما کلید مالتی‌مدیایی دارید که مانند Caps Lock یا Num Lock خاموش و روشن می‌شود و متاسفانه غالبا بعد از چندبار فشردن کلیدها (مثلا برای روشن و خاموش کردن OSNAP یا ORTHO) و دیدن اتفاقات غیرمنتظره است که یادتان می‌آید که کلید مالتی‌مدیا روشن و است و باید خاموش شود.

keyboard-with-F-lock

البته خوش‌بختانه این کیبردها معمولا یک LED اضافی برای نشان دادن وضعیت کلیدهای تابعی دارند و از طریق آن می‌توان متوجه شد که این کلیدها در حالت عادی هستند یا آن حالت مزاحم کذایی.

keyboard-with-F-lock-LED

۳- کیبردهای فشرده که قسمت عددی را ندارند

این کیبردها ممکن است فانتزی باشند و به درد آیپد‌تان بخورند و در جیب‌تان هم جا شوند، اما اصلا به درد استفاده دراز مدت آن هم در محیط کاری نخواهند خورد، به خصوص اگر انگشتان بزرگی داشته باشید.

Compact-Keyboard

ویژگی‌های کیبردهای خوب این‌ها هستند

از نبایدها که بگذریم، به ویژگی‌هایی می‌رسیم که یک کیبرد خوب باید داشته باشد، یا حداقل بهتر است که داشته باشد. اگر امکانات جیب‌تان اجازه می‌دهد همه ویژگی‌های این بخش را به عنوان باید در نظر بگیرید!

۱- ارگونومیک هستند

شاید کار کردن حرفه‌ای با نرم‌افزارها اصلی‌ترین مزیت شما نسبت به دیگران باشد و شاید تنها از این طریق درآمد کسب می‌کنید، اما فراموش نکنید که مهم‌ترین دارایی شما «سلامتی» شماست. بنابراین بهتر است کوچک‌ترین اجزای محیط کارتان هم به حفظ این دارایی ارزشمند کمک کند. بهتر است کیبردی که استفاده می‌کنید به صورت ارگونومیک طراحی شده باشد.

Full-Ergonomic

شاید چیدمان‌های لوزی شکل یا کیبردهای دو بخشی زیاد از حد فانتزی به نظر برسند، اما کیبردتان باید حداقل پایه‌ای برای شیب‌دار کردن سطح کیبرد و حتما محلی برای قراردادن مچ دست‌تان داشته باشد. یکی از بهترین گزینه‌ها که احتمالا در ایران هم موجود است (البته اگر از کوچک بودن Enter در برابر Space غول پیکر صرف‌نظر کنیم) کیبرد Natural Ergonomic Keyboard 4000 مایکروسافت است که قیمت به نسبت بالایی هم دارد. خوشبختانه کلید مالتی‌مدیای این کیبرد در حالت عادی خاموش است!

Microsoft-Keyboard

۲- کلیدهای اصلی بزرگ دارند

همین‌طور کیبردتان باید کلیدهای بزرگی داشته باشد به خصوص در مورد کلیدهای Enter و Space به دلیل استفاده زیادتر بیشتر سخت بگیرید. همین‌طور بهتر است کلید ESC هم کاملا از بقیه کلیدها جدا باشد تا قطع کردن دستورات و … سریع‌تر انجام شود.

۳- سوییچ‌های مکانیکی دارند

شاید دیده باشید که بعضی کلیدهای پرکاربرد کیبرد پس از مدتی حساسیت‌شان کم می‌شود و درست عمل نمی‌کنند. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که با قدرت زیاد تایپ می‌کنید یا به اصطلاح «توی سر کیبرد می‌زنید» بهتر است به سراغ کیبردهایی بروید که سنسورشان به جای گنبدهای پلاستیکی با قطعات مکانیکی فنری کار کند. البته عمر بالای این کیبردها چیزی از آزار سروصدای آن‌ها کم نمی‌کند.

Membrane-vs-Mechanicalاگر می‌خواهید راجع به این کیبردها بیشتر بدانید این‌جا را ببینید. عمده‌ترین مزیت این کیبردها عمر بالای آن‌هاست. عمر کلیدهای کیبردهای عادی بین ۱ تا ۱۰ میلیون بار فشرده شدن است، اما کلیدهای مکانیکی تا ۶۰ میلیون بار فشرده شدن عمر می‌کنند.

کیبردهایی که نهایت کارایی را به ارمغان می‌آورند

چیزهایی که تا حالا گفتم، می‌توانند معیارهای یک انتخاب یک کیبرد مناسب باشند، اما اگر به دنبال کارایی بیشتر می‌گردید، باید به جست‌وجوی چند قابلیت فرعی یا غیرعادی هم بروید.

۱- کیبردهایی که پورت USB قابل اطمینان دارند

جابه‌جا کردن فایل‌هایی که روی آن‌ها کار می‌کنید یکی از اموری است که به دفعات در مدت کار با آن سروکار دارید. اگر کیبرد شما بتواند یک پورت USB مطمئن در لبه بالا یا در کناره‌ها به شما بدهد به شدت می‌تواند کارتان را برای انتقال فایل‌ها راحت کند. البته حتما به کلمه «مطمئن» توجه کنید. قبل از خرید کنترل کنید که پورت‌ها لق و شل نباشند، سیم انتقال اطلاعات USB جنس مناسبی داشته باشد و … وگرنه به جای کارایی بیشتر تنها فلش‌های آسیب‌دیده و فایل‌های از بین‌رفته نصیب‌تان می‌شود.

USB-Port-On-Keyboard

۲- کیبردهایی که مخصوص افراد چپ دست طراحی شده‌اند

شاید عجیب به نظر برسد اما این یک واقعیت است! اگر راست دست هستید و از اتوکد استفاده می‌کنید، پیدا کردن کیبردی که مخصوص افراد چپ دست طراحی شده به شدت کارایی شما را افزایش می‌دهد. به مراحل وارد کردن یک عدد در اتوکد فکر کنید. مثلا می‌خواهید چیزی را Move‌ کنید. بعد از انتخاب دستور و انتخاب شیی و زدن Enter ماوس را به یک جهت حرکت می‌دهید بعد باید ماوس را رها کنید و با دست راست عدد را تایپ کنید و دوباره ماوس را در دست بگیرید. حالا اگر کیبرد مخصوص چپ دست‌ها را داشته باشید، کلیدهای عددی زیر دست چپ شما قرار دارند و به تقریبا دیگر نیازی به رها کردن ماوس ندارید.

Left-Handed-Keyboard

ابزارهای دیگران . . .

اگر به هر دلیلی (چه با خواندن این متن و چه بدون آن) فکر می‌کنید بهترین و مناسب‌ترین کیبرد را برای کارهای‌تان در اختیار دارید، بد نیست سری به این آدرس بزنید تا ببینید برای سخت‌گرفتن در انتخاب، تا کجا می‌توان پیش رفت. مثلا نحوه درج علامت‌ها روی کیبردها را ببینید یا انواع مدارهای انتقال اطلاعات به کامپیوتر را ببینید که مثلا از فشردن ۳ کلید همزمان پشتیبانی می‌کنند یا ۱۱۰ کلید!

Connexion-Space-Pilot

شاید هم بد نباشد برای دیدن جزییات این ماوس استثنایی هم سری به این آدرس بزنید و ببینید این نوع ماوس‌های فضایی که برای کار با نرم‌افزارهای CAD/CAM تولید می‌شوند، تا چه حد می توانند متفاوت و کارآمد باشند.


در نهایت در نظر داشته باشید که بعید است کیبردی پیدا کنید که همه خصوصیات مثبت و امکانات جانبی را یک‌جا داشته باشد. به عنوان مثال غالب کیبوردهای مکانیکی ارگونومیک نیستند و اکثر کیبردهایی که پورت USB دارند کلیدهای مالتی‌مدیای فراوان و دست‌وپاگیر دارند. از طرف دیگر در شرایط قعلی جایی که ما هستیم، قیمت است بیش از هر چیز دیگری در تصمیم‌گیری‌های ما دخیل است، اما به هر حال اکنون  می‌دانید که چه آیتم‌هایی را باید در نظر بگیرید یا حداقل می‌دانید چه چیزی را قربانی چه چیزی می‌کنید.

راستی اگر در مورد کیبردی که من با آن کار می‌کنم سوالی داشتید، به ضرب‌المثل «کوزه‌گر از کوزه شکسته …» فکر کنید!

One thought on “چگونه برای کار با AutoCAD کیبرد انتخاب کنیم

  • مهدی مصدق

    سلام حسته نباشی بنده دنبال کیبورد چپ دست هستم برای خرید ولی گیر نمیاد لطفا در صورتی که این کیبورد وجود دارد اظلاع دهید

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *